Üdvözüljük a PTE Gyógyszerésztudományi Karának weboldalán!
A Pécsi Tudományegyetem legfiatalabb, 2016 óta működő karán közel 100 kiváló munkatársunk dolgozik azon, hogy hallgatóink a diploma megszerzése után a legkorszerűbb tudás és készségek birtokában, kiválóan felkészülten léphessenek a munka világába, legyen szó lakossági gyógyszerellátásról, kutatásról, gyógyszer-, vagy biotechnológiai iparról, kórházi- és klinikai gyógyszerészetről vagy más egészségügyi szolgáltatásról. Oktatási palettánkon a magyar és angol nyelvű osztatlan gyógyszerészképzés mellett 2021 őszétől országosan egyedülálló módon megjelent az angol nyelvű biotechnológus alapképzés is. Mindkét szak a legújabb tudományos és technológiai eredményekre, valamint munkaerőpiaci igényekre épít.
Küldetésünk, hogy együttműködve előmozdítsuk a magas színvonalú gyógyszerészeti és biotechnológiai oktatást, kutatást, az innovatív, bizonyítékokon alapuló, betegközpontú gyógyszerellátást, biztosítsuk szakmánk folyamatos fejlődését, így hozzájárulva az általunk szolgált közösségek egészségi állapotának fejlesztéséhez.
Valljuk az elmélet és a gyakorlat egységét, így karunkon a hallgatók nem csupán elméleti ismereteket szereznek, de gyakorlati tapasztalatra is szert tesznek. Intézeteink innovatív szemléletű laboratóriumokkal és kutatási infrastruktúrával biztosítják a legújabb gyógyszerészeti és biotechnológiai kutatásokban való részvétel lehetőségét.
Oktatóink számára kiemelten fontos a hallgatók személyes és szakmai fejlődése, ezért mentorprogramokkal és tudományos diákköri lehetőségekkel segítjük őket céljaik elérésében. Angol nyelvű gyógyszerész és biotechnológus képzéseink révén nemzetközi közösségünk is dinamikusan bővül, gazdagítva és színesítve az egyetemi életet.
“Együtt fejlődünk" - mottónk kifejezi a közös munkába vetett hitet, amely mindannyiunk számára előrehaladást és sikereket hoz. Hiszünk abban, hogy az együttes tanulás és a közös kutatási erőfeszítések inspirálják és elősegítik az innovációt, miközben a különböző tudományterületek közötti párbeszédet is gazdagítják.
Kevés hivatás prezentál ugyanis ennyire szerteágazó karrierlehetőségeket, a képzéssel járó természettudományos felkészültség az egészségipar hasznos és sokoldalú szereplőjévé teszi a gyógyszerészt. Erre a sokszínűségre készítjük fel hallgatóinkat, felvértezve őket olyan 21. századi készségekkel, melyek tovább növelik diplomájuk versenyképességét. A világ változásával együtt a szakmai és piaci igények is módosulnak, ez pedig szükségszerűen magával vonja a képzés és a gyógyszerészi hivatás megújulását. Valljuk, hogy ezeket a változásokat nem lekövetni kell, hanem eléjük menni, és a megújulás élére állni. Ezen filozófia mentén alakítjuk képzéseinket, oktatási módszereinket, képezzük a jövő gyógyszerészeit, a gyógyszer- és betegbiztonság elengedhetetlen szereplőit.
Képzéseink
Gyógyszerész szak
A képzés célja
A gyógyszerész, mint a gyógyszerek szakértője, a társadalmi igényeknek megfelelően igen sokrétű tevékenységet fejt ki. A gyógyszer- és betegbiztonság elengedhetetlen szereplője, a gyógyszerek előállítását, ellenőrzését végzi, ismeri a gyógyszerek hatásmechanizmusát, a hatóanyagok kölcsönhatásait, a különböző gyógyszerkészítmények biológiai hasznosulását, a gyógyszerek, gyógytermékek racionális, gazdaságos, ugyanakkor hatékony alkalmazásának lehetőségeit.
A kar célja ezért olyan gyógyszerészek képzése, akik az elsajátított ismeretanyag, szakmai készségek, szemlélet és etikai magatartás alapján meghatározó módon képesek részt venni az egészségügyi ellátás, a gyógyszerkutatás, -fejlesztés, -minősítés és -forgalmazás rendszerében, és e területek továbbfejlesztésében.
Kiemelten fontosnak tartjuk a multidiszciplináris tudás megszerzését, így a Gyógyszerésztudományi Kar intézetei mellett az Általános Orvostudományi Kar és a Természettudományi Kar, valamint szabadon választható kurzusok területén a Közgazdaságtudományi Kar is szerepet kap hallgatóink oktatásában. A képzést nappali tagozaton indítjuk magyar és angol nyelven. A végzett hallgatóink oklevélében szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles gyógyszerész. A végzett gyógyszerészek 2009. január 1. óta gyógyszerészdoktori cím (PharmD) viselésére jogosultak.
A képzés bemutatása
A felvételi követelmények között emelt szintű biológia és kémia, vagy fizika érettségi vizsga szerepel. A felvételre történő jelentkezés kizárólag a felvi.hu honlapon történhet, online jelentkezési formában. A felvételi eljárásról, határidőkről, a jelentkezésről bővebb információ található a Gyógyszerésztudományi Kar felvételi oldalán.
A gyógyszerészképzés kizárólag nappali tagozaton, 5 éves osztatlan mesterképzés keretében folyik. A képzés első féléveiben elsősorban a biológia, a kémia és a fizika alapismereteinek elsajátítása a cél. Az orvosi elméleti ismereteket és gyakorlati készségeket az anatómiai, élettani, kórélettani, mikrobiológiai és immunológiai tanulmányok adják. A harmadik évtől behatóbban ismerkednek meg a hallgatók a gyógyszerészet szakmai tárgyaival, melyek között a Pécsett folyó képzés keretében kiemelt fontosságot kapnak a gyógyszerészi kémiai, gyógyszerhatástani, biofarmáciai, gyógyszertechnológiai, farmakognóziai, gyógyszerterápiás és gyógyszerészeti-gazdaságtani ismeretek oktatása. Szakmai gyakorlati képzőhelyeinkkel széleskörű, szoros kapcsolatot ápolunk, ennek köszönhetően a közforgalmú patikák mellett kórházi-klinikai és gyógyszeripari gyakorlat megszerzésére is lehetőség nyílik. A tudományos munka iránt érdeklődő hallgatók képzésük során bekapcsolódhatnak valamely intézetünk kutatómunkájába a kari Tudományos Diákkör keretében.
Továbblépési lehetőségek
A magyar gyógyszerész diploma általánosan elfogadott Európában. Hallgatóinknak lehetőségük nyílik tudományos fokozat (PhD) megszerzésére is a karon működő magas színvonalú és nemzetközi hírű Gyógyszertudományi Doktori Iskola keretében. A végzést követően 3-5 év alatt továbbképzés keretében szakgyógyszerészi képesítés megszerzésére van lehetőség mintegy 15 különféle szakterületen. A végzett gyógyszerészek számos álláshely között válogathatnak, szakmailag érdekes, értékes tevékenységet folytathatnak, jó érvényesülési és anyagi lehetőségekre számíthatnak.
Legtöbben az egészségügyben, a gyógyszerellátás valamely területén kezdik munkájukat, de lehetőség nyílik a gyógyszeriparban, gyógyszerkutatásban, gyógyszerismertetésben, minőség ellenőrzésben, vagy az államigazgatás területein történő elhelyezkedésre is.
Angol nyelvű biotechnológia szak
A képzés célja
Világszerte keresett tudást, rengeteg különböző karrierutat és már az oktatás ideje alatt konkrét ipari tapasztalatot ígér a pécsi Gyógyszerésztudományi Karon 2021 szeptembere óta futó, angol nyelvű biotechnológiai alapszak.
A biotechnológia BSc szak célja, hogy olyan természettudományos (biológia, kémia, fizika, statisztika, informatika) alapokon nyugvó, gyakorlatorientált képzést nyújtson, amelynek végzését követően a hallgatók további tanulmányok elvégzésével, de akár közvetlenül is elhelyezkedjenek a munkaerőpiac releváns és dinamikusan fejlődő biotechnológiai területein (kutatás, orvosi alkalmazás, ipari alkalmazás, kereskedelem). Magyar és nemzetközi szinten fokozott a kereslet a biotechnológiát tanult, gyakorlati tapasztalattal rendelkező, a szaknyelvet magas szinten művelő szakemberek iránt.
A képzés bemutatása
A képzés nyelve angol, a környezet nemzetközi, így optimálissá válnak a feltételek a magas színvonalú szaknyelvi kommunikációs készség megszerzésére. A szak államilag finanszírozott, illetve önköltséges térítési móddal magyar és külföldi diákokat is fogad. A képzés időtartama 3 év (6 szemeszter), melynek során az alábbi kiemelt témakörökben mélyednek el a hallgatók: sejt- és molekuláris biológia, valamint sejtélettan; általános, szervetlen és szerves, valamint analitikai kémia; matematika, statisztika és bioinformatika, valamint biofizika; genetika, genetikai módosítás és immunológia; illetve jogi és etikai területek. A biotechnológia képzés osztott rendszerben történik: a BSc vagy alapszak 3 éven át tartó képzési ciklusa után választható a 2 éves MSc vagy mesterszak. Ezt követően nyílik lehetőség PhD, vagy doktori fokozat megszerzésére a 4 éves doktori iskola keretében. A képzés moduláris felépítése lehetőséget ad számos MSc képzéshez történő csatlakozásra (ellentétben az osztatlan orvosi vagy gyógyszerészi képzéssel).
Továbblépési lehetőségek
Intézményünk kiváló kutatólaboratóriumokkal rendelkezik, ahol hallgatóink elsajátíthatják a legmodernebb laboratóriumi technikákat. Magas színvonalú oktatási programunk (mind elméleti, mind gyakorlati szinten) biztosítja azon tudás és készség megszerzését, mely lehetővé teszi az azonnali munkába lépést. Mesterszakon történő továbbtanulás esetén számos biotechnológiai specializáció választható (egészségügyi, mezőgazdasági, ipari, környezeti, élelmiszeripari, vízgazdálkodási, bioinformatikai, védelmi stb.). Az egészségügyi irányú specializáció (orvosi és gyógyszerészi specializáció) helyben is elérhető (PTE ÁOK Biotechnológia MSc képzés), ahogy a határterületi (biomérnöki) specializáció is (PTE MIK Biomedical Engineering MSc képzés). Határ menti együttműködő partnerünk (Josip Jurij Strossmayer Egyetem, Eszék, Horvátország) szintén fogadja MSc képzésein a karunkon végzett hallgatókat.
A képzés tematikájában szereplő ipari gyakorlatok során a hallgatók betekintést nyerhetnek egyes kis- és középvállalat munkájába (pl. Pannonpharma, Soft-Flow, Tettye Forrásház, Pécsi Sörfőzde), de akár regionális nagyvállalati (pl. Richter, Sanofi, Viatris, Egis, Teva) miliőbe is. A szakmai gyakorlat tanulmányok alatti megszerzése kincset, emellett z elmúlt évek tapasztalatai azt mutatjaák, hogy ezen vállalatok gyakran a gyakornokok köréből választják ki későbbi munkatársaikat.
Történetünk - gyógyszerészképzés a Pécsi Tudományegyetemen
A Pécsi Tudományegyetem oktatási és tudományos bázisán, a gyógyszerészeti szakintézetek megalakulásával, a Dunántúl egyetlen gyógyszerészképző helyeként, 2000. szeptemberében, az Általános Orvostudományi Kar keretében, mint a kar egyik szakán indult meg a gyógyszerészképzés. A szak szervezeti fejlődése megalakulása óta folyamatos volt. A képzés indulásakor három új gyógyszerészeti szakintézet alapítására került sor, ma a 2016. január 1-én megalakult önálló Gyógyszerésztudományi Kart hét intézet alkotja.
A szakot a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) 2006-ban akkreditálta. A Minősítő Bizottság jelentésében megállapította: „A pécsi gyógyszerészképzés minden vonatkozásban megfelel a képzéssel szemben támasztott szakmai követelményeknek. A jelentős számú, tudományos minősítéssel rendelkező oktató tevékenysége az alapja és biztosítéka annak, hogy európai összehasonlításban is kiváló felkészültségű gyógyszerészeket képeznek.”
A képzésben kiemelten fontos a multidiszciplináris tudás megszerzése. A képzés a Gyógyszerésztudományi Kar intézetei mellett az Általános Orvostudományi Kar és a Természettudományi Kar intézeteinek részvételével folyik. A képzés a Pécsen is – hasonlóan a más magyar képzőhelyekhez - csak nappali tagozaton indult, 2000 szeptemberétől magyar, 2009. szeptemberétől angol nyelven.
A pécsi gyógyszerészképzés a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) és a Felsőoktatási Tudományos Tanács (FTT) jóváhagyása, illetve az oktatási miniszter engedélye (F 301/890/99) alapján 2000. szeptemberében kezdődött, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) oktatási tevékenysége keretében. A képzés alapító szakvezetője dr. Szolcsányi János egyetemi tanár, akadémikus, aki a képzés megindítását kezdeményező beadványban az új képzés indítását az alábbi érvekkel támasztotta alá:
- A pécsi gyógyszerészképzés megindulását megelőzően a Dunántúlon található egyetemek képzési rendszeréből a gyógyszerészképzés hiányzott, ezért az e térségben tanulni kívánók képzési igényüket csak az ország távolabbi részében (Budapest, Szeged, Debrecen) tudták kielégíteni.
- Szükséges volt növelni a Dunántúl gyógyszerész-munkaerő utánpótlását gyógyszerellátási, gyógyszer- és gyógytermék előállítási, gyógyszer-ellenőrzési és gyógyszer-ismertetési területeken.
- A pécsi egyetemen – ilyen irányú mérnökképzés hiányában is - szükséges volt olyan szakterületek létesítése, melyek a régió országos átlagnál alacsonyabb ipartelepítését, ill. iparvonzását gyógyszer-, gyógytermék és más kapcsolódó termékcsoport gyártásának, fejlesztésének vonatkozásában növelik. A képzés beindítása a térség iparfejlesztési lehetőségeit is javítani kívánta azzal, hogy jobb szakember ellátást kínál, illetve - az egyetemi intézetek szellemi műhelyeinek közelségével - hatékony ipari szakmai együttműködésekre nyújt lehetőséget.
- A régióban működő egyetemek, klinikák, kórházak, gyógyszergyárak és üzemek, gyógyszertárak, egészségügyi intézmények országos összehasonlításban is jelentős szellemi színvonalat, nemzetközi tapasztalatot és széles spektrumú lehetőséget képviseltek ahhoz, hogy erre alapozva és ezeket kibővítve a pécsi egyetemek érdemi szerepet vállaljanak és kapjanak a hazai gyógyszerészképzésben, majd továbbképzésben.
A PTE ÁOK Gyógyszerésztudományi Szakon az oktatási feladatokkal, valamint a szaktárgyak felsőbb évfolyamokon történő belépésével összhangban 2002. tavaszán hat új gyógyszerészeti szakintézet alapítására került sor: Gyógyszertechnológiai Intézet, Gyógyszerészi Kémiai Intézet, Gyógyszerhatástani Tanszék, Toxikológiai Tanszék, Farmakognózia Tanszék és Gyógyszerészeti Intézet. Így a pécsi szakon a szakmai képzés legfontosabb szaktárgyainak oktatása önálló szakintézeti/tanszéki keretek között kezdődhetett meg. A hat szakmai jellegű intézet/tanszék közül négynek a vezetőjeként gyógyszerész végzettségű szakember került kinevezésre.
A növekvő szaktárgyi oktatási feladatokkal összhangban 2003. nyarán a gyógyszerészeti szakintézetek infrastruktúrájának fejlesztése, végleges elhelyezésük kialakítása is tovább folytatódott. Az egyetem közvetlen szomszédságában önálló épületben működő Vegyipari Szakközépiskola a szakiskolák általános városi összevonása miatt 2003-ban elköltözött. A funkcionálisan is alkalmas közel 1500 négyzetméteres épületben a gyógyszerészeti szakintézetek alkalmas körülmények között kezdhették meg működésüket. Az épület részbeni hasznosításával már 2002. év őszén itt kezdhette meg oktatási tevékenységét a szak Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerészi Kémiai Intézete.
A graduális gyógyszerészképzés megindulásával egyidőben (2000) kezdte meg működését a Gyógyszertudományi Doktori Iskola. Már a szakindítási kérelem benyújtásakor a POTE-n a szerves kémia, farmakológia, toxikológia, mikrobiológia, molekuláris biológia és biokémia területén hat "A" típusú Ph.D program működött, számos további "B" típusú Ph.D. program mellett. A jelenleg is eredményesen működő doktori iskola egyes programjaiban tevékenykedő kutatók a gyógyszertudomány több területén tevékenykednek. Munkájuk már ismert és új bioaktív vegyületek kutatását, új molekulák szintézisét, biológiai tulajdonságainak vizsgálatát, farmakológiai paramétereinek jellemzését és gyógyszerek alkalmazásának és vizsgálatának terén nyert klinikai tapasztalatokat öleli fel.
A pécsi Gyógyszerésztudományi Szak alapító tanárai 2005-ben, az első gyógyszerészavatáskor: Dr. Barthó Loránd egyetemi tanár, Dr. Dévay Attila egyetemi docens, Dr. Szolcsányi János akadémikus, egyetemi tanár, szakvezető, Dr. Botz Lajos egyetemi docens, Dr. Perjési Pál egyetemi docens. Dr. Szabó László Gyula egyetemi tanár, a Farmakognóziai Intézet alapítója nem szerepel a képen.
Az első gyógyszerészdiplomák kiadását (2005) követően, a 2005/2006-os tanévben a - PTE ÁOK Szak- és Továbbképzési Központjával együttműködve – a Szakon megindult a posztgraduális gyógyszerészképzés – a rezidensképzés. A több szakirányban folyó rezidensképzés választható szakirányai közül szinte minden évben a gyógyszerellátás és a gyógyszerhatástan szakirányok iránti érdeklődés kiemelkedő. 2013-ban a Szak az országban elsőként kapott akkreditációt az új rendszerű szakgyógyszerészképzésnek megfelelő rendszerben szakgyógyszerészi képzés indítására.
A gyógyszerész rezidensképzésen túlmenően 2006 évtől kezdődően a továbbképzési pontrendszer keretében a Szak posztgraduális képzéseket – kötelező és választható tanfolyamokat - kínál végzett gyógyszerészek és szakgyógyszerészek számára, valamint 2013. évtől kezdődően a Szak – a GYEMSZI Emberi Erőforrás Fejlesztési Főigazgatóság nyilvántartásba vétele alapján - évi három kötelező szakmacsoportos továbbképzést szervez gyógyszertári asszisztensek és szakasszisztensek számára.
A PTE ÁOK keretén belül folyó oktatást a Magyar Akkreditációs Bizottság – a társképzőhelyeken folytatott képzésekkel egyidőben – 2006. évben párhuzamos akkreditációs eljárás keretében értékelte, és határozatában a gyógyszerésztudományi területen folyó alapképzést, valamint a Gyógyszertudományi Doktori Iskolában folyó doktori (PhD) képzést kiváló minősítéssel akkreditálta. Az akkreditációs dokumentumban a Látogató Bizottság javasolta, hogy a pécsi gyógyszerészképzés – a társegyetemeken folyó gyógyszerészoktatáshoz hasonlóan – a jövőben önálló kari struktúra keretében történjen.
2009. szeptemberében megkezdte tanulmányait az első angol nyelven oktatott évfolyam. Egyidejűleg megkezdődtek az előkészületek új tanszékek alapítására és új képzési formák megindítására is. E fejlesztések eredményeképpen megalakult a Szakhoz tartozó Gyógyszerészi Biológiai Tanszék (2012), Gyógyszeres Terápiai Tanszék (2012) valamint Gyógyszerészi Biotechnológiai Tanszék (2013).
A folyamatos fejlődés eredményeképpen a szak vezetése 2013. októberére elkészítette a Gyógyszerésztudományi Szak karosítási beadványát, melyet a PTE Szenátus 2013. november 14-i ülésén megtárgyalt és támogatólag jóváhagyott. A karosítási beadványt a PTE Rektora 2013. decemberében küldte meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Oktatási Hivatalának.
A hazai gyógyszerészképzőhelyek soron következő MAB által történő párhuzamos akkreditációja 20014. március-áprilisban zajlott le. A Látogató Bizottság által készített jelentés alapján a MAB 2014/9/X/2/2 sz. határozatában a képzést ismételten kiváló minősítéssel akkreditálta.
A Pécsi Tudományegyetem Rektora 2015. augusztusban kapott értesítést a Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Oktatási Hivatalától, hogy az Egyetem alapító okiratát a 2013. decemberben benyújtott kérelme alapján módosította, és annak alapján a Gyógyszerésztudományi Kart, mint a PTE tizedik önálló karát nyilvántartásba vette.
Az önálló Gyógyszerésztudományi Kar 2016. január 1-én kezdte meg működését, melynek vezetését a kar első, előbb megbízott, majd megválasztott dékánjaként dr. Perjési Pál egyetemi tanár, a Gyógyszerészi Kémiai Intézet igazgatója látta el.
A kar eddigi dékánjai:
- Prof. Dr. Perjési Pál (2016-2019)
- Prof. Dr. Botz Lajos (2019-2024)
- Dr. Fittler András (2024- )
A pécsi gyógyszerészképzés történetéről itt lehet részletesen olvasni.
További információ
Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar
Felvételi és Hallgatói Szolgáltató Iroda
7624 Pécs, Szigeti út 12. IV. emelet
Tel: 72/536-001/31129
e-mail:info@aok.pte.hu