Professzor emeritusi és címzetes egyetemi tanári címeket is átadtak a PTE tanévzáró ülésén

Tegnap

A Pécsi Tudományegyetemen június 25-én hivatalosan is lezárult a 2025/2026-os tanév. A dr. Halasy-Nagy József aulában tarott ünnepi szenátusi ülésen az egyetem vezetése professzor emeritusi és címzetes egyetemi tanári címeket, valamint PhD- és habilitációs okleveleket adott át. Az ünnepség részeként sor került a rektori jelképek átadására is, ezt követően dr. Fábián Adrián professzor letette rektori esküjét.

„Idén a hallgatói létszám meghaladta a 25 ezret, míg 2018-ban még 18 500 diák tanult az egyetemen. Ez önmagában nem feltétlenül érdem, hiszen az elbocsájtott hallgatói minősé fontos. A diákoktól és a munkáltatóiktól érkező visszajelzések alapján végzettjeink kiválóan megállják a helyüket. Ez az, ami igazán erősíti az alma mater hírnevét, és bízom benne, hogy ez a jövőben is így marad” – mondta dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem leköszönő rektora. Hozzátette: nem az a legfontosabb, hogy ki lépi át az egyetem kapuját, hanem az, hogy milyen tudással és felkészültséggel távozik onnan.

A tanévzáró ünnepi szenátusi ülésen professor emeritus címet és az egyetem arany kitűzőjét adományozták Menyhei Gábornak, a Klinikai Központ Érsebészeti Klinika egyetemi tanárának, az érsebészet területén, különösen a vénás betegségek kutatásában elért hazai és nemzetközi eredményeiért.

Sikeres védése alapján PhD-fokozatot kapott:

az egészségtudományok területén

  • Egyed Csilla Klára, az Általános Orvostudományi Kar Egészségügyi Nyelvi és Kommunikációs Intézetének tanársegédje, szaknyelvoktatója
  • Németh Judit, az Általános Orvostudományi Kar tudományos segédmunkatársa
  • Péntek Sándor Mátyás, a Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának szülész-nőgyógyász szakorvosa

az elméleti orvostudományok területén

  • Jüngling Adél, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai Intézetének tanársegédje
  • Szilágyi Tamás Gábor, az Általános Orvostudományi Kar Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézetének tanársegédje

a klinikai orvostudományok területén

  • Csurgyók Roland Lajos, a Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum biológusa
  • Heckmann Veronika, az Általános Orvostudományi Kar Igazságügyi Orvostani Intézetének tanársegédje
  • Klabuzai Ágnes, a Klinikai Központ Szigetvári Kórházának főorvosa
  • Pozsgai Melánia Evelin, a Klinikai Központ Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikájának tanársegédje

Habilitált doktori címet vehetett át:

az elméleti orvostudományok területén

  • Bukovics Péter, az Általános Orvostudományi Kar Biofizikai Intézetének adjunktusa
  • Gasznerné Kormos Viktória, az Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének adjunktusa
  • Párniczky Andrea, az Általános Orvostudományi Kar Transzlációs Medicina Intézetének adjunktusa
  • Rákosy-Vokó Zsuzsa, az Általános Orvostudományi Kar Orvosi Népegészségtani Intézetének adjunktusa
  • Simon Gábor, az Általános Orvostudományi Kar Igazságügyi Orvostani Intézetének igazgatója
  • Szolcsányi Tibor János, az Általános Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézetének adjunktusa

a gyógyszerészeti tudományok területén

  • Hartnerné Pohóczky Krisztina, a Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerhatástani Tanszékének adjunktusa

a klinikai orvostudományok területén

  • Fazekas Gábor, a Klinikai Központ Érsebészeti Klinika adjunktusa
  • Frank Dorottya, a Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinikájának adjunktusa
  • Marada Gyula, a Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinikájának tanszékvezetője
  • Mikó-Baráth Eszter, az Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézetének adjunktusa
  • Sándor Barbara, a Klinikai Központ I. számú Belgyógyászati Klinikájának adjunktusa

Az ünnepség zárásaként, a hosszú évek hagyományát folytatva,  a Pécsi Tudományegyetem korábbi rektorainak jelenlétében tette le rektori esküjét dr. Fábián Adrián, aki 2026. július 1. és 2030. június 30. között vezeti majd az intézményt. Az eskütételt követően a rektori talárt elődje, dr. Miseta Attila, míg a rektori láncot Barakonyi Károly rector emeritus adta át az új rektornak – közölte a PTE.

Az eskütétel után az újonnan beiktatott rektor bemutatta a leendő egyetemi vezetés tagjait:

  • dr. Fedeles Tamás, általános és oktatási rektorhelyettes
  • Tamasikné dr. Helyes Zsuzsanna, tudományos és innovációs rektorhelyettes
  • dr. Horváth Attila, stratégiai és gazdálkodási rektorhelyettes
  • dr. Zámbó Alexandra, rektori hivatalvezető.

Az esemény záróbeszédét dr. Fábián Adrián hivatalba lépő rektor mondta el, aki egy egységes, innovatív és átláthatóan működő egyetem jövőképét vázolta fel. Hangsúlyozta, hogy az intézmény működésében minden esetben az egyetem érdekei élveznek elsőbbséget a szervezeti és az egyéni érdekekkel szemben. Kitért arra is, hogy az elmúlt évek strukturális modellváltása azért nem hozta meg a várt áttörést, mert a szervezeti átalakulást nem követte a hatékony működéshez szükséges szemléletváltás.

Forrás:

PTE

Fotó:

Csortos Szabolcs