Kutatás

Egészségügyi adatelemzés

Az Egyetemen a betegellátás során rutinszerűen gyűjtött adatok kutatási célú hasznosítása stratégiai célkitűzés. A központ aktív szerepet vállal abban, hogy a valós környezetben gyűjtött adatok oly módon legyenek rendszerezve, tárolva, hogy azok elemzésével lehetőség nyíljon klinikai kutatások támogatására. Ennek keretében a tanszék olyan módszereket fejleszt, amivel gyorsítható a betegek bevonása a klinikai vizsgálatba és a múltbeli adatok alapján értékelni lehessen egy-egy terápia eredményességét és az azt befolyásoló tényezőket. Az adatok egészség-gazdaságtani elemzésekben is felhasználhatók, különösen a NEAK adatbázisában szereplő adatokkal való összekapcsolást követően.

Az egészségügyi adatelemzés eszköztára, valamint módszertana rohamosan fejlődik, ezért a tanszék részt vesz az új adattárolási technológiák, egészségügyi területén leginkább alkalmazott adattavak (az egészségügyi Big Data tárolására szolgáló adattechnológiai megoldások), illetve a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások és analitikai eszközök alkalmazásában, valamint fejlesztésében, melyek lehetővé teszik a valós-életbeli adatok (RWD) nagy szabadsági fokkal történő elemzését (pl: gépi tanulás, mély tanulás, stb.).

Az egészségügyi adatelemzés során a tanszéknek lehetősége van egészségügyi adatokra épülő piacorientált alkalmazott kutatások végzésére, hazai és nemzetközi ipari- és egyetemi partnerekkel történő együttműködések kialakítására, nemzetközi konzorciumok munkájába való bekapcsolódásra, valamint nemzetközi adat-platformokhoz történő csatlakozásra is.

A KÖZPONTBAN VÉGZETT MÓDSZERTANI FEJLESZTÉSEK ÉS KUTATÁSOK FÓKUSZTERÜLETEI

Klinikai vizsgálatok megvalósíthatósági tanulmányának támogatása

Az Egyetemen folyó szponzorált és akadémiai irányítású klinikai vizsgálatok indításához szükséges betegszám becslése, amely a korábbi évek betegellátási adatai alapján megadja a vizsgálatba bevonható betegek várható számát.

Klinikai vizsgálatokba történő beteg-bevonás támogatása

Az egyetemen folyó szponzorált és akadémiai irányítású klinikai vizsgálatok betegbevonásának támogatása a DataLake-ben folyamatosan frissülő betegellátási adatok felhasználásával, amely néhány nap eltéréssel értesíti a vizsgálatvezetőket a beállított beválogatási feltételeknek megfelelő betegek jelenlétéről a klinikákon.

Valós-életbeli adatok (RWD) elemzése

A valós-életbeli adatok elemzésével lehetőség nyílik a már forgalomban lévő, azaz engedélyezett egészségügyi technológiák valós életbeli körülmények között megfigyelhető hatásosságának (adott technológia a klinikai vizsgálatban megfigyelt módon és mértékben hat-e), hatékonyságának (a valós életben jelentkező társbetegségek, gyógyszerinterakciók elemzése), valamint biztonságosságának (milyen a klinikai vizsgálatban nem megfigyelt mellékhatások jelentkeznek a valós életbeli alkalmazás közben) vizsgálatára. Az RWD adatok elemzése ötletet adhat egy újabb egészségügyi technológia kifejlesztéséhez, vagy egy korábbi technológia tovább fejlesztéséhez is. Ezen adatelemzések értékes információkat nyújthatnak a gyógyszergyártók (pl. alkalmazási előirat módosítása), a klinikai kutatás szervező cégek (pl. fázis IV. vizsgálatok szervezése), az egészségügyi ellátást nyújtó intézmények (pl. hatékony finanszírozás és gyógyszerfelhasználás megalapozása), illetve a szabályozó szervek (pl. döntéstámogató egészség-gazdaságtani elemzések alkalmazása) számára is.

Szintetikus kontroll kar generálása klinikai vizsgálatokhoz

A rendelkezésre álló betegadatok alapján, beteg bevonás nélkül, egy randomizált klinikai vizsgálat számára olyan párhuzamos kontroll kar létrehozása, melynek feladata, hogy a klinikai vizsgálatban a vizsgálati karhoz kontrollcsoportot biztosítson. Szintetikus kontroll kart, vagy külső kontroll kart leggyakrabban ritka betegségek esetén, valamint olyan esetekben alkalmaznak, amikor a kontrollra való randomizálás etikátlan, hatástalan, vagy megvalósíthatatlan.

 

 

Egészségügyi technológiaértékelés

A központ egészség-gazdaságtani elemző csapata mind a máshol már alkalmazott egészségügyi technológiák hazai bevezetéséhez, mind pedig a korai fejlesztési fázisban lévő egészségügyi technológiák részleges, illetve teljes egészség-gazdaságtani elemzésével foglalkozik.

A klinikai gyakorlatban rendszeresen alkalmazni kívánt egészségügyi technológiák egészség-gazdaságtani elemzésének keretében a tanszék szisztematikus irodalomkutatásokat, klinikai vizsgálatokon alapuló meta-analíziseket, való-életbeli adatok elemzését, egészség-gazdaságtani modellezéseket, tételes költségelemzéseket, költségvetési hatás elemzéseket végez, illetve finanszírozási módszertani javaslatot dolgoz ki mind a finanszírozásba történő befogadás előkészítése, mind pedig a kórházi környezetbe történő bevezetése céljából.

Az egészségügyi technológiák korai elemzésének célja, hogy az új, még fejlesztés alatt álló egészségügyi technológiáról minél több hiteles információ álljon rendelkezésre, mely alapján az ipar, illetve más érdekeltek megalapozott döntéseket tudnak meghozni a technológia további fejlesztéséről, vagy bevezetéséről.