Ipari gyógyszergyártás testközelből – hallgatói látogatás a Meditopnál

Az ipari látogatások különösen értékes tapasztalatot jelentenek a gyógyszerész- és biotechnológus hallgatók számára. Ilyenkor testközelből ismerhetik meg, hogyan működik egy gyógyszergyártó cég a gyakorlatban, a laboratóriumi munkától kezdve a gyártási folyamatokon át egészen a minőségbiztosításig. Mindez segíti őket abban, hogy már egyetemistaként közelebb kerüljenek leendő munkakörnyezetükhöz és valós képet kapjanak szakmájuk mindennapjairól.

Március végén a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának 17 hallgatója – gyógyszerész- és biotechnológus hallgatók – látogatott el a pilisborosjenői Meditop Gyógyszeripari Kft-hez. A programot a Cholnoky László Szakkollégium szervezte, a cég közreműködésével és a Nemzeti Tehetség Program (NTP) támogatásával.

A Cholnoky László Szakkollégium szerepe

A Cholnoky László Szakkollégium a Pécsi Tudományegyetem hallgatói szervezete, amely célul tűzte ki a gyógyszerész- és biotechnológus hallgatók tudományos kiválóságának és a szakmai fejlődésének elősegítését. A Szakkollégium rendszeresen szervez szakmai programokat, gyárlátogatásokat, workshopokat, így biztosítva, hogy a hallgatók lehetőséget kapjanak a tantervi kereteken túl is fejlődni és megismerkedni az iparági gyakorlattal.

Meditop: innováció és minőség a gyógyszeriparban

A 1995-ben alapított Meditop ma már több mint 60 különféle gyógyszerkészítményt gyárt, melyeket 25 országba exportál. A nemzetközileg is elismert cég jelentős szereplője a hazai gyógyszeriparnak, elkötelezett a minőségi gyártás és a folyamatos innováció mellett.

A látogatás során a hallgatók körbejárták a gyárat és első kézből tapasztalhatták meg, hogyan zajlik a gyógyszergyártás, a kezdeti lépésektől egészen a csomagolásig. Emellett betekintést nyertek a minőségbiztosítás kulisszái mögé is – mindezt a gyógyszergyártás szigorú szabályozását biztosító GMP (Good Manufacturing Practice) irányelvei mentén.

Akadémiai és ipari együttműködés

A látogatás során a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának vezetői és a Meditop menedzsmentje személyesen is találkoztak. A találkozón mindkét fél hangsúlyozta az egyetem és az ipari szektor közötti együttműködés fontosságát, különös tekintettel a gyakorlati képzésre és a jövőbeli innovációk támogatására. Az ilyen partnerségek, mint például a Meditoppal való együttműködés, lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak arra, hogy megismerkedjenek az ipari gyakorlatokkal és az új technológiákkal, így még a tanulmányok alatt tapasztalatot szerezhetnek olyan környezetben, ahol a kutatás, a gyártás és az egészségügyi alkalmazás kéz a kézben jár.

Gyakorlatorientált képzés és motiváció a pályához

A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara kiemelten fontosnak tartja a gyakorlatorientált képzést, amelynek részeként a hallgatók nemcsak az elméletben mélyedhetnek el, hanem valós ipari környezetben is tapasztalatot szerezhetnek. Az átfogó PharmD és BSc biotechnológiai programok szerves részei az olyan együttműködések, amelyek a legkorszerűbb technológiákat és iparági gyakorlatokat hozzák el a hallgatók számára.

A látogatáson részt vevő hallgatók véleménye szerint a program nemcsak szakmailag, hanem élmény szempontjából is értékes volt és motivációt adott számukra a további tanulmányaikhoz, pályájukhoz. Köszönetüket fejezték ki a Cholnoky Szakkollégiumnak és a Meditopnak a lehetőségért, amely nemcsak szakmai tudásukat bővítette, hanem az egyetem és az ipari szereplők közötti kapcsolatot is tovább erősítette.