TDK témáink
Fenolos vegyületek in vitro és in vivo nem-enzimatikus és enzimatikus oxidációjának vizsgálata
Témavezető: Dr. Almási Attila
Reaktív vegyületek hatására, pathológiás állapotokban oxidatív szabadgyökök képződhetnek, amelyek tovább reagálhatnak celluláris makromolekulákkal, gyógyszervegyületekkel. Ezek a folyamatok károsíthatják a sejt struktúráját, működésének mechanizmusát, módosíthatják a gyógyszermolekula hatását, illetve újabb reaktív termékek keletkezhetnek. In vitro rendszerben kémiai reakciók révén (Fenton reakció, Udenfriend reakció) olyan oxidáló közeget hozunk létre, melynek révén jól vizsgálhatók a kísérletileg létrehozott oxidatív származékok.
Gyógyszerek és gyógyszermetabolitok meghatározására alkalmas analitikai módszerek fejlesztése
Témavezető: Prof. Dr. Perjési Pál
A munka során a hallgatók megismerkednek a gyógyszermetabolizmus kémiai alapjaival és bekapcsolódnak egy gyógyszervegyület és metabolitjainak meghatározására alkalmas analitikai módszer fejlesztésébe vagy alkalmazásába.
Gyógyszervegyületek vékonybél transzportjának és metabolizmusának vizsgálata. Szerkezet-hatás összefüggések.
Témavezető: Dr. Almási Attila
Társtémavezető: Dr. Mészáros Petra
Az intesztinális metabolizmus, az átalakulás helye miatt is – jelentős mértékben befolyásolhatja a szervezetbe kerülő xenobiotikumok felszívódását. A savas karakterű gyógyszervegyületek metabolizmusában jelentős szerepet játszanak a konjugációs folyamatok. Vizsgálataink során olyan állatkísérletes modellt alkalmazunk, ahol a vékonybél egy szakaszát a vizsgált anyag oldatával perfundáljuk és meghatározott időközönként mintákat veszünk a perfuzátumból, az epéből, a vizeletből, és a vérből. A metabolitok meghatározására analitikai mérési módszereket fejlesztünk. Vizsgálataink során a különféle anyagcserezavaroknak, betegségeknek, a metabolikus átalakulást befolyásoló hatását is vizsgáltuk.
Kalkonok és gyűrűs kalkon analógok GSH-konjugációs reakcióinak kinetikai és sztereokémiai vizsgálata.
Témavezető: Prof. Dr. Perjési Pál
A munka során a hallgatók megismerkednek a glutation (GSH)-konjugációs reakciók mechanizmusával és néhány kalkonszármazék példáján vizsgálják a vegyületek spontán és enzim-katalizált reakcióinak kinetikáját és sztereokémiáját
Kalkonok és gyűrűs kalkon analógok reaktivitás-hatás összefüggéseinek vizsgálata
Témavezető: Prof. Dr. Perjési Pál
A munka során a hallgatók megismerkednek a kalkonok legfontosabb kémiai reakcióival és egy releváns reakció vizsgálata példáján tanulmányozzák különbözőképpen szubsztituált származékok kémiai reaktivitás-biológiai hatás összefüggéseit.
Kalkonok és kalkon analógok biológiailag releváns reakcióinak sztereokémiai vizsgálata
Témavezető: Prof. Dr. Perjési Pál
A munka során a hallgatók megismerkednek a kalkonok legfontosabb kémiai reakcióival és egy kiválasztott reakció vizsgálatának példáján tanulmányozzák különbözőképpen szubsztituált származékok reakcióinak sztereokémiáját.
Kalkonok, kalkonszármazékok, kurkuminoidok és rokon vegyületek kísérletes logP meghatározása
Témavezető: Dr. Rozmer Zsuzsanna
Társtémavezető: Dr. Tyukodi Levente
A gyógyszerként alkalmazott vegyületek egyik jellemző, biológiai hatásukat meghatározó tulajdonsága a vegyületek lipofilitása (logP értéke). Korábban, fordított fázisú vékonyréteg-kromatográfiás módszer segítségével számos kalkon és gyűrűs kalkonanalóg logP értékét határoztuk meg. A munka folytatásaként a vegyületek logP értékének fordított fázisú HPLC módszerrel történő meghatározását végezzük el. Vizsgálataink során szerkezet-logP összefüggések felismerését tűzzük ki célul.
Kalkonszármazékok, kurkuminoidok és rokon vegyületek permeábilitásának vizsgálata
Témavezető: Dr. Rozmer Zsuzsanna
Társtémavezető: Dr. Tyukodi Levente
A kurkuminoid-, valamint kalkonszármazékok kiemelkedő biológiai hatással rendelkező vegyületek, amely hatások közül kiemelkedik a daganatellenes hatásuk. A biológiai aktivitás vizsgálata mellett a vegyületek fizikai-kémiai paramétereinek meghatározása is alapvető fontosságú a gyógyszerjelölt molekulák biohasznosulásának megismerése céljából. Ezen munka részeként vizsgáljuk a vegyületek membránokon való átjutását, permeábilitását is, mesterséges membránokat és biológiai modelleket alkalmazva.
Kurkuminoid-származékok enzimaktivitásra gyakorolt hatásának vizsgálata
Témavezető: Dr. Rozmer Zsuzsanna
Társtémavezető: Dr. Kovács-Rozmer Katalin
A kurkuminoidok sokoldalú biológiai hatásaik között kiemelhető a daganatellenes hatásuk. A szintetikus származékok citotoxikus hatása hátterének megismerése céljából vizsgáljuk a vegyületek sejtciklusban és sejtfunkciókban fontos szerepet játszó enzimek működésére gyakorolt hatásait.
Kurkuminoid-származékok sejtciklusra gyakorolt hatásának vizsgálata.
Témavezető: Dr. Rozmer Zsuzsanna
Társtémavezető: Dr. Fülöpné Kiss Edit
A kurkuminoidok sokoldalú biológiai hatásaik között kiemelhető a daganatellenes hatásuk. A szintetikus analógok citotoxikus hatása hátterének megismerése céljából vizsgáljuk a vegyületek sejtciklusra gyakorolt hatásait daganatos sejtek kezelését követően áramlási citometriai módszerekkel. A sejtciklus gátlás egyik lehetséges biokémiai háttere a celluláris makromolekulákkal (fehérjék, DNS) kialakuló kölcsönhatás eredménye lehet, aminek komplex vizsgálata szükséges.
Kurkuminoidok és kalkon analógok celluláris makromolekulákkal kialakuló kölcsönhatásának vizsgálata.
Témavezető: Dr. Rozmer Zsuzsanna
Társtémavezető: Dr. Tyukodi Levente
A kurkuminoid-, valamint kalkonszármazékok kiemelkedő biológiai hatással rendelkező vegyületek, amely hatások közül kiemelkedik a daganatellenes hatásuk. A hatás hátterében álló mechanizmusok feltérképezése céljából vizsgáljuk a vegyületek DNS-el, illetve fehérjékkel (pl. tubulin) kialakuló esetleges kölcsönhatását. A vizsgálatokat spektrofotometriás és gél-elektroforézis módszerekkel végezzük.
Növényi kivonatok hatóanyag-tartalmának vizsgálata műszeres analitikai módszerekkel
Témavezető: Dr. Kulcsár Győző
Társtémavezető: Dr. Tyukodi Levente
A kutatás célja különböző növényi részekből készített kivonatok hatóanyagtartalmának vizsgálata, különös tekintettel a bioaktív vegyületekre, például kannabinoidokra vagy antioxidánsokra. A kutatás során analitikai módszerekkel (pl. HPLC, GC-MS, LC-MS) történik a kivonatok összetételének azonosítása és mennyiségi meghatározása.
Természetes eredetű mintákban található hatóanyagok meghatározására alkalmas módszerek és mintaelőkészítési módszerek fejlesztése
Témavezető: Dr. Kulcsár Győző
Társtémavezető: Dr. Tóth Gergely
A téma célja olyan analitikai és mintaelőkészítési módszerek fejlesztése, amelyek pontosan és érzékenyen képesek kimutatni hatóanyagokat és metabolitokat biológiai mintákban. Különböző kromatográfiás és spektrometriás technikákat alkalmazunk, mint például HPLC és MS, a kimutatási határok csökkentése és a mintaelőkészítési folyamatok egyszerűsítése érdekében. Az eredmények hozzájárulhatnak a gyógyszerfejlesztés és klinikai diagnosztika területén végzett kutatásokhoz.
TRP-receptorok expressziójának és szerepének vizsgálata posztnatális és felnőttkori agyi őssejteken
Témavezető: Dr. Kovács-Rozmer Katalin
A felnőttkori neurogenezis az a folyamat, amelynek során a felnőttkori neurális őssejtekből neuronok keletkeznek. Számos tanulmány bizonyítja ezen folyamat jelentőségét fiziológiás körülmények között. A központi idegrendszert érintő betegségek (krónikus stress, epilepszia, stb.) negatívan befolyásolhatják ezt a folyamatot.
A tranziens receptor potenciál családba tartozó ioncsatornák aktivációja során Ca2+ ion áramlik be a sejtekbe, mely számos jelátviteli útvonalat aktiválhat. Jól ismert, hogy a TRP-csatornák alcsaládjának egyes tagjai nagymértékben expresszálódnak a központi idegrendszer különféle sejtjein. Kísérleteink során ezen receptorok neurális őssejteken való expresszióját és lehetséges funkcióját vizsgáljuk.